Arçelik Beyaz Eşya Yetkili Satıcısı Arçelik Müşteri Hizmetleri
Arçelik Online Arama


Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir


Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

 

Mikrodalga denilen elektromanyetik dalga,  elektromanyetik spektrumun radyo dalgalarıyla kızıl ötesi ışınlar arasındaki kısımda bulunmaktadır. Mikrodalgalar, frekansları 1 GHz ila 1000 GHz arasında, dalga boyları 0.1–100 cm. olan elektromanyetik dalgalardır. Mikrodalga fırın, yiyecekleri ısıtırken mikrodalgayı yani radyo dalgalarını kullanma prensibine sahip bir fırın çeşididir.

 

Dalgaların frekanslarıyla dalga boyu arasında şu durum vardır: bu, yüksek frekanslı dalgaların kısa dalga boyu, alçak frekanslı dalgaların ise uzun dalga boyu yayması ilişkisi ya da tam tersi durumudur. Normal fırınların kapağında bulunan küçük delikler, ışık dalgalarının geçmesine izin verirler ve bu nedenle fırının içi görülür. Çünkü ışığın dalga frekansı oldukça yüksek, dalga boyu da çok küçüktür, mikrodalga fırınların yemeği ısıtmak için kullandığı elektromanyetik dalgaların ise frekansı düşük ve dalga boyları daha uzundur. Bu yüksek dalga boyuna sahip dalgalar kapaktaki deliklerden geçemez ve tekrar içeri yansırlar.

 

Mikrodalga fırınlarda 2,45 GHz’lik bir frekans kullanılır. Bu frekansın kullanılmasının önemli bir sebebi vardır. 2.54 Ghz, su moleküllerinin rezonans frekansıdır. Bunun sonucu olarak 2.54 Ghzlik mikrodalga ışıma en çok su tarafından emilecektir. Çoğu yiyecek de su içerdiğinden ısınacak, mikrodalga fırına uygun tabaklar ise su içermediğinden ısınmayacaktır. Bu rezonans sayesinde de su molekülleri ısınacak, maddenin kendisi de pişecektir.

 

Mikrodalga, bu özel fırınların içindeki magnetron adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron, Doğru akılmlı elekrik enerjisini mikrodalgalara dönüştürür, mikrodalga fırın bu şekilde çalışır. Peki, bu teknolojik kolaylığı evimizde bulundurmaya karar verdikten sonra nasıl hareket etmeliyiz? Mikrodalga fırın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Mikrodalga alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri sadece buz çözmek için mi kullanılacak yoksa ızgara yapmak amaçlımı kullanılacak sorularıdır. Eğer sadece buz çözmek için kullanılacaksa ekstradan ızgaralı bir mikrodalga almaya gerek bulunmamaktadır. Ancak mikrodalga fırın, yemek pişirmek ve ızgara yapmak için kullanılacaksa ızgaralı modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bazı tehlikelerinin olduğu yönünde bir inanış bazı çevrelerde hala geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle mikrodalga fırın kullanımı Türkiye’de çok yaygın değildir. Genelde mikrodalgalar ucuz modellere kaçılmadığı sürece birçok güvenlik işleminden geçirildikten sonra tüketicinin beğenisine sunulmak gibi bir özellik taşımaktadır. Tüketicilerin güvenlik açısından önemle üzerinde durmaları gereken son konuysa şudur: mikrodalga fırında kapağa yerleştirilmiş olan filtrenin metal olup olmadığı konusu önem taşır. Metal olması önemlidir çünkü metal filtreler elektromanyetik dalgaların dışarıya sızmasını engelleyen bir fonksiyona sahiptirler.

 

 
Diğer Faydalı Bilgiler
1 Ankastre Ocak Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
2 Buzdolabı Yeterince Soğutmuyorsa Neler Yapılmalıdır?
3 Neden Arçelik Çamaşır Kurutma Makinesi?
4 Arçelik Buzdolabı A+++ Siyah Orbital
5 Arçelik “Tüketici Hizmetleri ve Lojistik Direktörlüğü”
6 Ankastre Kelime Anlamı Nedir?
7 Davlumbaz Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
8 Arçelik A Sınıfı Enerji
9 İlk Çamaşır Makineleri
10 Arçelik Elektrik Süpürgesi Geçmişten Günümüze
11 Arçelik Ankastre Teknolojileri
12 Arçelik Enerji Verimliliğinde Üç Ödül Birden Aldı
13 Arçelik %50 İndirimli Ürünler Doğaya %100 Duyarlı!
14 Önden Yüklemeli Çamaşır Makinesi mi? Üstten yüklemeli çamaşır makinesi mi?
15 Savaştan çıkan icat: mikrodalga fırın
16 Solo Mutfak Ürününü Ankastre’ye Dönüştürmenin Dezavantajları
17 Türkiye‘de Ankastre Neden Yaygınlaşıyor?
18 Üstten kapaklı çamaşır makineleri
19 Yatay Eksenli Çamaşır Makineleri
20 Mikrodalga tasarımı
21 Mikrodalga fırın nasıl çalışır?
22 Arçelik
23 Arçelik ve Arçelikal.com
24 Arçelik Değiştirme Kampanyası
Buzdolabı Aspiratörler
Çamaşır Makineleri Pişiriciler
Bulaşık Makineleri Ankastre Fırınlar
Derin Dondurucular Ankastre Davlumbazlar
Kurutma Makineleri Ankastre Bulaşık Makineleri
Su Pınarları Ankastre Mikrodalga Fırınlar
Isıtıcılar Ankastre Ocaklar
Klimalar
LCD Tv
Ütüler
Pişiriciler ve Isıtıcılar
LCD Tv Sehpaları
Banka Hesap Numaraları
Gizlilik
Teslimat / İade
Arçelik Yetkili Satıcısı © Tüm Hakları Saklıdır 2010.