Arçelik Beyaz Eşya Yetkili Satıcısı Arçelik Müşteri Hizmetleri
Arçelik Online Arama


İlk Çamaşır Makineleri


İlk Çamaşır Makineleri

 

Çamaşır makinesi uzun yıllardır evlerin vazgeçilmez teknolojik makineleridir. Hemen hemen her kesimden insana ait her evde çamaşır makinesi bulunmaktadır.1930’lı yıllardan sonra çamaşır makinesi tasarımları büyük bir ivmeyle gelişim göstermiştir. Mekanizma artık bir dolap içerisinde yer alan ve elektrik güvenliğine önem veren bir sürece girmişti. Çamaşır makinesi üretiminde elektrik güvenliğine daha çok dikkat edildi ve tehlikeli elektrikli kurutucuların yerine merdaneli makineler üretildi. ABD’deki elektrikli çamaşır makinesi satışı 1928’de 913,000 adet olarak tespit edilmiştir. Ancak, kriz yıllarındaki işsizlik oranı, satışları etkiledi. Bunun sonucunda, 1932 yılı itibariyle ihraç edilen çamaşır makinelerinin sayısı 600,000’e kadar düşmüştür.

Çamaşır makinelerinin su alma mekanizmaları için bir su kaynağına bağlanması gerekmektedir. İlk otomatik çamaşır makinesi, çıkarılabilir bağlantı parçasıyla lavabo musluklarına bağlanıyordu. Sonraki dönemlerde, sıcak ve soğuk suya özel musluklardan bağlantı sağlanması standart bir hal aldı. Bugün, Avrupa’daki çoğu modern çamaşır makinesinin sadece soğuk su bağlantısı vardır ve suyu ısıtmak için makine içindeki elektrikli ısıtıcı düzeneği kullanılmaktadır.

  ABD’de 1930’lar boyunca olağanüstü bir şekilde yaygınlaşan çamaşır makinesi kullanımı 1940 itibariyle ABD’de elektrik tesisatı bulunan 25 milyon evin % 60’ında elektrikli çamaşır makinesi kullanımı verisine ulaşmıştır. Merdaneli çamaşır makineleri de yaygın olmasına rağmen, bu elektrikli makinelerin çoğunda elektrikli kurutucu mekanizma bulunuyordu.

  İlk patentli çamaşır makinesi markası olan Bendix, 1937’de bu üretim temelinin ilk resmi üreticisi olmuştur. Bu ilk patentli makine günümüzdeki çamaşır makinelerinden çok farklı bir görünüşe sahip değildi. Bugün üretilen makinelerin çoğu özelliğini taşıyor olmasına rağmen, asma haznesi yoktu ve bu yüzden yürümesini önlemek için yere sabitlemek gerekiyordu.

  Ayrıca ilk çamaşır makinelerinde para atılınca çalışan mekanizmalar vardı. Evlerde yaygınlaşmayan bu çamaşır makineleri için bu sistemle ilk zamanlarda yeni işletmeler oluşmuştur. Apartmanların zemin katlarındaki çamaşırhaneler için bu sistem kuruluyordu. 2. Dünya savaşından sonra üreticilerin çoğu, otomatik çamaşır makinelerinin, endüstri geleceğini temsil ettiği bilinciyle çamaşır makinelerini geliştirme fırsatını değerlendirdiler.

 İlk çamaşır makineleri 250 $ civarındaydı. Zamanla her evde yer almaya başladılar.

General Electric Şirketi 1947’de kapağı üstte olan ilk otomatik çamaşır makinesini üretti. Bu çamaşır makinesi, modern makinelerde bulunan birçok özelliğe sahipti.

ABD üreticilerinin büyük bir çoğunluğu, 1940’ların sonu ile 1950’lerin başlarında birbiriyle özellik ve fiyat yönünden rekabet edecek otomatik çamaşır makineleri ürettiler. Hatta bazı üreticiler yarı otomatik çamaşır makinesi bile ürettiler. Bu yarı otomatik makinelerin çok yaygın olan bir modelinde (en az 70’lere kadar İngiltere’de Hoover’da bulunuyorlardı) 2 hazne vardı: Birisi yıkama ya da durulama için kompresör çarklı, diğeri ise merkezkaç durulama sistemli daha küçük bir hazneydi.

 
Diğer Faydalı Bilgiler
1 Ankastre Ocak Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
2 Buzdolabı Yeterince Soğutmuyorsa Neler Yapılmalıdır?
3 Neden Arçelik Çamaşır Kurutma Makinesi?
4 Arçelik Buzdolabı A+++ Siyah Orbital
5 Arçelik “Tüketici Hizmetleri ve Lojistik Direktörlüğü”
6 Ankastre Kelime Anlamı Nedir?
7 Davlumbaz Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
8 Arçelik A Sınıfı Enerji
9 Arçelik Elektrik Süpürgesi Geçmişten Günümüze
10 Arçelik Ankastre Teknolojileri
11 Arçelik Enerji Verimliliğinde Üç Ödül Birden Aldı
12 Arçelik %50 İndirimli Ürünler Doğaya %100 Duyarlı!
13 Önden Yüklemeli Çamaşır Makinesi mi? Üstten yüklemeli çamaşır makinesi mi?
14 Savaştan çıkan icat: mikrodalga fırın
15 Solo Mutfak Ürününü Ankastre’ye Dönüştürmenin Dezavantajları
16 Türkiye‘de Ankastre Neden Yaygınlaşıyor?
17 Üstten kapaklı çamaşır makineleri
18 Yatay Eksenli Çamaşır Makineleri
19 Mikrodalga tasarımı
20 Mikrodalga fırın nasıl çalışır?
21 Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir
22 Arçelik
23 Arçelik ve Arçelikal.com
24 Arçelik Değiştirme Kampanyası
Buzdolabı Aspiratörler
Çamaşır Makineleri Pişiriciler
Bulaşık Makineleri Ankastre Fırınlar
Derin Dondurucular Ankastre Davlumbazlar
Kurutma Makineleri Ankastre Bulaşık Makineleri
Su Pınarları Ankastre Mikrodalga Fırınlar
Isıtıcılar Ankastre Ocaklar
Klimalar
LCD Tv
Ütüler
Pişiriciler ve Isıtıcılar
LCD Tv Sehpaları
Banka Hesap Numaraları
Gizlilik
Teslimat / İade
Arçelik Yetkili Satıcısı © Tüm Hakları Saklıdır 2010.